Duchovní inspirace nejen pro dobu koronaviru

Moc děkujeme bohoslovcům AKS Olomouc Jiřímu Dyčkovi a Janu Pattymu Pavlíčkovi za tento rozsáhlý seznam plný inspirace…

Děti

Mládež, dospělí, rodiny 

Modlitba chval: 

Hudba:

Aplikace do mobilu

 • Bible

And Bible 

 

Tuto Bibli v mobilu budete mít stále po ruce. V aplikaci je Bible dostupná ve více než 50 jazycích, českých verzí je k dispozici hned 7. Apliakce funguje i v off-line verzi, můžete v ní vyhledávat či si do ní dopisovat poznámky nebo si vybrat plán čtení na celý rok.

Bible

 

Aplikace nabízí stovky překladů v téměř 1 000 jazycích. Vybrané překlady si můžete stáhnout do off-line módu. Kromě toho si můžete vybrat z široké nabídky tématických plánů čtení, které jsou v různé délce již od 3 dnů a můžete si je stáhnout do off-line verze. V nabídce jsou např. tato témata: láska, milosrdenství, uzdravení, odpuštění, strach, důvěra, radost, či speciální nabídka pro ženy či manžele. Nebo si můžete vybrat plán zaměřený k objevování určitých knih Bible. Každý den vás pak aplikace upozorní, abyste nezapomněli ve svém plánu pokračovat.

Bible lexicon

I v této aplikaci si můžete stáhnout Bibli off-line. Kromě toho jsou k dispozici slovníky (lexikony), vyhledávat můžete v konkordancích, můžete překládat texty, vytvářet slovníčky atd., což vám pomůže vstoupit hlouběji do biblického textu.

 • Mše svatá

 

Misál

Přestože tato aplikace nenahrazuje platně schválení liturgické knihy nezbytné ke sloužení eucharistie, může vás zachránit, když nebudete mít misál po ruce. Obsahuje mešní formuláře, biblická čtení, preface, eucharistické modlitby, mešní řád, přímluvy a liturgický kalendář a navíc jsou k dispozici i odpovědi ke mši v 7 evropských jazycích.

Liturgie

Tato aplikace nabízí tyto liturgické texty „do terénu“:

Lekcionář on-line – sami tak můžete sledovat, co se čte od ambonu, či se připravit na nedělní texty, jste-li lektory. 

Direktář – nabízí přehled svátků, liturgických barev atd. 

Mešní řád – texty s červenými vysvětlivkami můžete doporučit katechumenům a všem, kteří se učí orientovat ve mši svaté.

Benedikcionál – je asi nejužitečnější pomůckou. Víte, co všechno a koho všechno může žehnat laik? Nechybí aktivní odkaz na web s dalšími žehnáními. 

Eucharistická adorace – zde najdete i Litanie k Srdci Ježíšovu

Svátost smíření – odkaz je užitečný jak pro kajícníka i pro kněze.

Eucharistie nemocným – můžete využít při návštěvě nemocného, kterému přinášíté svaté přijímání.

Pomazání nemocných – může kněz využít při udílení svátosti nemocných.

V nebezpečí smrti – snad tolik nevyužijete, ale pro případ nouze zde najdete texty ke křtu, 
biřmování, společnému rozhřešení a podání viatika.

Pohřební obřady – jsou návodem, jak byste se mohli rozloučit se svým drahým zesnulým. Můžete prostudovat, než se půjdete domlouvat na faru. Budete mít oporu v odpovědích, když je vás u hrobu věřících jen pár.

Bohoslužby 

Tato aplikace vám vyhledá bohoslužby podle data, času, místa a názvu kostela. Můžete také zvolit variantu najít nejbližší bohoslužby od aktuální polohy, či dle kritéria: bezbariérový přístup či cizojazyčná mše svatá. Kromě pravidelných bohoslužeb je zde informace i o bohoslužbách o vánocích či velikonocích.

 

Kancionál

Tento kancionál je elektronickou kopií knižního vydání Kancionálu – společného zpěvníku českých a moravských diecézí včetně obou jeho dodatků – Olomouckého a Královéhradeckého podle jeho nejnovějšího vydání. Aplikace obsahuje texty a noty jednotlivých modliteb a písní. V aplikaci je podporováno fulltextové vyhledávání.

 • Modlitby

Breviář

Modlíte-li se římskokatolickou Liturgii hodin, již nemusíte složitě vyhledávat v breviáři, ale stačí stáhnout tuto apliaci, která pracuje v offline režimu. Součástí vybavení některých mobilů je, že jsou schopny tyto texty i přehrát, u některých je třeba stáhnout aplikaci Hlas Vocalizer TTS.

Modlitby

Tato mobilní aplikace obsahuje stovky českých modliteb rozdělených do různých kategorií. Obsahuje téměř 500 modliteb, které se zobrazí i off-line. Své oblíbené modlitby si založíte mezi „oblíbené“ a budete je mít vždy rychle po ruce.
Modlitby pocházejí z důvěryhodných zdrojů: modlitba.cz, vojtechkodet.cz a kancional.cz. 

Růženec

Nejnovější aplikací je právě tato, která obsahuje modlitbu Růžence včetně modifikací – tajemství radostná, světla, bolestná a slavná. Dále obsahuje Korunku k Božímu Milosrdenství, Sedmibolestná a Sedmiradostná tajemství a Růženec ke sv. Josefovi.

Paulínská adorace

Tato aplikace vznikla při příležitosti 25 let působení Dcer sv. Pavla (paulínek) v České republice a nabízí způsob, jak prožít čas adorace s Ježíšem Mistrem podle bl. Jakuba Alberiona, zakladatele Dcer sv. Pavla. 

S Bohem na cestách

Tato aplikace Paulínek vznikla proto, aby doprovázela cestovatele, poutníka, turistu či „dovolenkáře“ při získávání nových zážitků a zkušeností, a napomáhala vést jeho pohled k Bohu a otvírala jeho srdce, aby i v čase prázdnin a dovolené bylo naplňováno Božími dary.

 • Duchovní růst

iZIDOOR

Tato aplikace salesiánů je aplikací pro váš duchovní růst a přináší mnoho podnětů jednak pro modlitbu, ale obsahuje např. i přípravu ke svátosti smíření, aktuální modlitební úmysly a přidat si můžete i vlastní. Každý den můžte začít s novým inspirativním citátem, týdně zde objevíte úryvek evangelia pro aktuální neděli s prohlubujícím komentářem, nový příběh, ukázku z knihy, kterou stojí za to přečíst, a také písničku s českým překladem. Můžete se seznámit během liturgického roku se zajímavými světci, kteří mají co nabídnout do dnešních dnů, annebo se můžete nechat inspirovat zajímavými kurzy pro váš osobní rozvoj. Mobilní telefon byl vytvořen pro komunikaci, proč jej nevyužít ke komunikaci s Bohem

Tweeting with GOD

Aplikace Tweetuj s Bohem (#TwGOD) je velice užitečný nástroj pro každého, kdo má otázky týkající se víry. Aplikace má čtyři hlavní funkce: základní mešní texty (v několika jazycích), pokladnu katolických modliteb, rozsáhlý seznam otázek a funkci SCAN pro uživatele bez přístupu ke knize. Kromě toho ještě aplikace #TwGOD nabízí stále se měnící výběr zajímavých tweetů.

Katechismus

Tato aplikace je elektronickou kopií knižního vydání Katechismu katolické církve podle jeho nejnovějšího vydání. Hledat můžete jak dle paragrafů, klíčových slov či můžete procházet celé kapitoly.

Víra.cz Widget

Widget je určen ke stažení biblického citátu dne a tématu týdne ze serveru http://www.vira.cz. Biblický citát dne se týká mešní liturgie pro současný den, zatímco téma týdne popisuje větší tématický celek slavený během aktuálního týdne. Biblická kapitola, z níž je úryvek biblického citátu dne použitý, je následovně stažena z http://www.biblenet.cz, takže je možné zobrazení citátu v celém kontextu. 

PAYG – Pray As You Go (Stále se modli)

Tato aplikace jezuitů je dostupná pouze v anglickém jazyce, ale nabízí na každý den meditaci nad evangeliem, která je doplněna i hudbou a otázkami k reflexi. Cílem aplikace je, pomoci vám poznat Boží přítomnost ve vašem životě, zamyslet se nad Božím slovem a růst ve vašem vztahu s Bohem. Záložka examen vám pomůže ke každodennímu zpytování svědomí.

 • Média 

Proglas

Pomocí této mobilní aplikace můžete poslouchat Radio Proglas a získat aktuální informace o programu.

TV NOE

Aplikace TV NOE umožňuje rychlý přístup k programu, živému vysílání a archivu.

NOE Reporter

Díky této aplikaci se můžete stát blízkými spolupracovníky TV NOE. Aplikace vám umožní zaslat do TV NOE z vašich mobilů a tabletů fotografie a krátká videa, která pak můžou být využita ve vysílání.

Vatican News

Mobilní aplikace Vatikánské zpravodajské služby vám poskytne nejnovější zprávy a informace o papeži Františkovi a Svatém stolci. Obsahuje články české sekce Rádia Vaticana a v sekci: Poslechnout si podcast najdete záznamy vysílání denního pořadu Vatikánského rozhlasu.

 • Ostatní

signály.cz

Aplikace komunitního webu signály.cz přináší možnost okamitého upozornění na nové vzkazy.

Christian Tunes (Křesťanská hudba, chvály)

Aplikace nabízí několik hodinu poslechu křesťanské hudby. Najdete zde jak klasické chvály v angličtině, tak i hudbu duchovní a relaxační, křesťanské písně pro děti a dále podněty pro denní studium Bible. Hudbu můžete poslouchat, nikoliv však stahovat. 

Marshmallow Melodies (Křesťanská hudba)

Sbírka volných zvuků a upozornění pro váš telefon a tablet. Aplikace byla vytvořena s cílem oslovit všechny křesťany a pomoci jim zůstat v kontaktu s jejich náboženskou komunitou a spiritualitou. Každému se může hodit sbírka křesťanské hudby, chval a inspirace. Určeno pro telefony s OS Android.

 • Liturgická doba

Malý průvodce postní dobou

Malý průvodce postní dobou je elektornická verze brožury s biblickými citáty na každý den postní doby, kterou každoročně vydává Diecézní katechetické centrum Biskupství brněnského. Je určena všem, kdo touží denně alespoň po malém duchovním impulzu, jenž jim poslouží k za­myšlení a k modlitbě.

Postní kapky

Tato aplikace zahrnuje: Zpytování svědomí podle Katechismu katolické církve (2x), Liturgickou modlitbu pro daný den a Biblický citát s inspirativní myšlenkou. Snad vám tyto impulzy pomohou dobře prožít postní dobu a dobře se připravit na přijetí svátosti smíření před velikonočními svátky.

Velikonoční paprsky

Tato aplikace funguje on-line a je určena pro dobu velikonční, která směřuje ke Slavnosti Seslání Ducha Svatého. Je příležitostí více poznat Božskou Osobu Ducha svatého, jedná se o stručný katechismus o Duchu Svatém. B-citáty (biblické citáty) o Duchu Svatém jsou doplněny S-modlitbami (střelnými modlitbami). Spolu s modlitbami z knihy Zpěv Ducha tak získte modlitební „knížku“ zaměřenou na Ducha Božího.

 

Podcasty – Aplikace Spotify, Google Podcast atd.

 • Na dřeň
 • Eccleia Podcast Cz
 • U ambonu
 • Skautský institut
 • Misionáři obláti
 • Godzone podcast

Media 

Knihy, divadla a kina online

Senioři 

 Kněží

Jak komunikovat s okolním světem?

 

Průběžně aktualizujeme, pokud máte další tipy, tak je sdílejte na adrese:
dycka.jiri@gmail.com nebo janpattypavlicek@gmail.com 

 

Sestavili: Jiří Dyčka a Jan Patty Pavlíček, bohoslovci AKS Olomouc