Křesťanské církve ve Vysokém Mýtě v době koronaviru. Jak oslaví Velikonoce?

Foto: Radka Blajdová

Těsně před tím, než byla vyhlášena karanténa, se sešli ve čtvrtek 12. března zástupci křesťanských církví našeho města a společně se domluvili na „modlitební stráži“ za ochranu města Vysokého Mýta a okolí tak, že každý pracovní den v týdnu drží „patronát“ modliteb jedna církev:

*pondělí – Římskokatolická církev
*úterý – Církev československá husitská
*středa – Církev bratrská
*čtvrtek – Bratrská jednota baptistů
*pátek – Českobratrská církev evangelická
*sobota a neděle – všechny církve

I když se nekonají žádné veřejné bohoslužby, kostely a modlitebny jsou zavřeny či otevřeny pouze na mříž, hledají církve způsob, jak zůstat ve spojení s druhými a dodávat podporu v tomto nelehkém čase. Přinášíme přehled aktivit vysokomýtských křesťanských církví v době koronoviru s důrazem na Velikonoční svátky. 

 

Římskokatolická církev

Římskokatolická církev vysílá živě na facebooku Farnost Vysoké Mýto pravidelně v těchto časech:

každé pondělí, 17.00-17.10 – modlitba Anděl Páně od morového sloupu za ochranu našeho města a okolí

každé pondělí, 20.00-20.40 – modlitba svatého růžence za ochranu našeho města a okolí

každý den (kromě pondělí), 20.00-20.30 – modlitba desátku a rodinné vysílání (studio krteček)

každá neděle, 9.00-10.00 – mše sv. z kaple na faře ve Vysokém Mýtě

O Velikonočních svátcích  můžete navíc sledovat:

ZELENÝ ČTVRTEK

čt 9.4., 17.30-18.20 – mše sv. z kaple na faře ve Vysokém Mýtě

VELKÝ PÁTEK

pá 10.4., 9.00-9.30 – modlitba ranních chval a četby z kostela sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě

pá 10.4., 14.30-14.50 – křížová cesta z kostela sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě

pá 10.4., 15.00-16.00 – Velkopáteční obřady z kostela sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě

BÍLÁ SOBOTA

so 11.4., 9.00-9.30 – modlitba ranních chval a četby z kostela sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě

so 11.4., 20.00-21.30 – Velikonoční vigilie z kostela sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě

SLAVNOST ZMRTVÝCHVSTÁNÍ PÁNĚ

ne 12.4., 9.00-10.00 – mše sv. z kostela sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě

 

Církev československá husitská

Církev československá husitská nemá online bohoslužby, ale na facebookovém profilu Cčsh Vysoké Mýto začala zveřejňovat homilie a odkazy na bohoslužby. Na tomto odkaze si můžete poslechnout namluvené Pašije podle Matouše v podání Jiřího Plháka a Petra Peňáze z ČCE.

 

Církev bratrská

Církev bratrská zveřejňuje své online bohoslužby na youtubovém profilu Církev bratrská Vysoké Mýto. Každou neděli můžete na tomto profilu sledovat online bohoslužbu v 10.00, odkaz na živé vysílání najdete také na webových stránkách.

O Velikonočních svátcích můžete sledovat online bohoslužby na Velký pátek v 17.00 a v neděli na Boží hod velikonoční také v 10.00. 

 

Bratrská jednota baptistů

Bratrská jednota baptistů zveřejňuje pravidelně třikrát týdně na youtubovém profilu BJB Vysoké Mýto – LAVINA duchovní povzbuzení v podání jednoho z kazatelů nebo starších. V krátkém zamyšlení nad Božím slovem nabízí oporu do dalších nesnadných dní.

Každou neděli v 9.30 je také možnost připojit se pomocí google meet k online bohoslužbě, více informací najdete na webu. O Velikonočních svátcích zde můžete sledovat online bohoslužbu na Velký pátek v 18.00 a v neděli na Slavnost Zmrtvýchvstání od 18.30 do 19.00 online čtení Bible.

 

Českobratrská církev evangelická

Českobratrská církev evangelická nemá online bohoslužby, ale na svých webových stránkách má připravené písemné bohoslužby, které si může každý stáhnout. Sledovat je můžete i na facebookovém profilu Evangelíci Vysoké Mýto.